0

Вакцинація від грипу: «за» і «проти»

Чи потрібно робити щеплення від грипу? У більшості випадків фахівці: терапевти, імунологи, вірусологи та вчені-дослідники сходяться в одному: вакцинація від грипу допомагає уникнути якщо не самого захворювання, то його важких форм і розвитку ускладнень, що згубно впливають на весь організм. Грип відносять до одних з найнебезпечніших захворювань через його поширеність: сезонні «спалахи» вірусної хвороби швидко переходять епідеміологічний поріг і стають епідеміями й навіть пандеміями.

Профілактична вакцинація хоча б частини населення, особливо з найбільш вразливих груп, допомагає істотно зменшувати кількість хворих і знизити число летальних випадків захворювання. Проте не всі люди охоче роблять щеплення від грипу, навіть якщо вакцинація пропонується безкоштовно, і в деяких фахівців також є сумніви в необхідності щорічної вакцинації. Які існують доводи «за» і «проти» вакцинації від захворювання на грип?

Кого обов’язково треба вакцинувати від грипу?

Всесвітня організація охорони здоров’я виділила кілька груп з різними віковими та фізіологічними характеристиками, вакцинація яких повинна прирівнюватися до обов’язкової. Серед цих груп:

 • діти раннього віку, оскільки їхня імунна система ще розвивається і потребує підтримки інактивованими вакцинами для вироблення тимчасового специфічного імунітету до різних штамів грипу. З-за формування захисної системи грип в дитячому віці переноситься важко, нерідко виникають ускладнення та дисфункції різних органів;
 • вікова група старше 50 років: природне згасання імунітету, наявність хронічних захворювань роблять людей в даному віковому періоді уразливими перед вірусом грипу та розвитком серйозних ускладнень серцево-судинної системи, органів дихання. Летальні результати також з високою частотою відслідковуються саме в цьому віці;
 • жінки, які планують вагітність або період гестації (не раніше другого триместру): виношування дитини супроводжується природним зниженням захисних сил організму, внаслідок чого вагітні хворіють важче, а сам вірус в першому триместрі може вплинути на розвиток плода, надаючи тератогенну дію, викликати викидень, на пізніх строках – інфікувати дитину, створити загрозу передчасних пологів. Вакцинацію рекомендують проводити за місяць до запланованого зачаття або на терміні 12 акушерських тижнів і пізніше;
 • люди з захворюваннями імунної системи або іншими хворобами й розладами, що супроводжуються зниженням захисних сил організму, а також хворі з хронічними формами захворювань органів дихання (у стані ремісії);
 • групи професій, за необхідності контактують з великою кількістю інфікованих людей і які знаходяться у групі підвищеного ризику захворювання, або ж знаходяться в тісному контакті з уразливими групами населення: лікарі, фармацевти та провізори, соціальні працівники, вчителі, вихователі дитячих садків і т. п.

Чому щеплення не завжди спрацьовують?

Один з доводів проти вакцинації від грипу полягає в ймовірності заразитися і захворіти навіть при наявності щеплення в строк. Чому так відбувається?
Щорічно штами грипу змінюються, мутують. Перед кожним сезоном епідемії дослідники прогнозують найбільш імовірні типи вірусів, і на основі прогнозу створюються вакцини. Однак є ймовірність захворіти іншим типом грипу.

Друга причина – недостатньо сформований імунну відповідь організму, коли імунна система з тих чи інших причин не виробляє достатньо антитіл для захисту від інфекційного агента.
Третя причина-вакцинація не тим типом складу через неправильного підбору або ж невірного прогнозу дослідників. Щорічно штами вірусу мутують, змінюють локалізацію, і всі фактори врахувати неймовірно складно, а часом і неможливо. Неточний прогноз знижує ефективність вакцини в 3 рази.
Однак у всіх таких випадках завдяки активізації специфічного імунітету на комбінований склад вакцин сама хвороба протікає значно легше, ускладнення рідкісні. У деяких ситуаціях пацієнти не розрізняють грип і гостру респіраторно-вірусну інфекцію, і вважають ГРВІ грипом, вакцинація від якого «не подіяла».
Що входить до складу вакцини?

Залежно від виробника і цільової групи вакцини можуть поділятися на наступні групи:

 • інактивовані й «живі», тобто такі, що не містять вірусу або включають до складу штам грипу в ослабленому вигляді;
 • містять і не містять консерванти.

Підбір необхідної вакцини краще здійснювати разом зі фахівців: терапевтом, який врахує всі вікові показники, наявність захворювань, зміна фізіологічних станів і так далі, і порадить оптимальний варіант з найбільш високою ефективністю і низькою ймовірністю ускладнень. Самостійний підбір вакцини може привезти не тільки до недостатнього рівня захисту, але і викликати непотрібні наслідки.
В чому позитивний вплив вакцинації від грипу?

Щеплення у дорослих і дітей значно знижує ймовірність захворіти. Так, серед літніх людей група вакцинованих пацієнтів не тільки рідше заражаються грипом і швидше одужує, але і рідше зазначає захворювання сезонними респіраторно-вірусними інфекціями.

В цілому серед населення вакцинація здатна захистити 80% всіх вікових категорій, в доповнення до даної цифрі підвищення кількості щеплених знижує темпи та рівень епідемії, обмежуючи інфекцію частиною невакцинованих людей.

У дитячому віці правильно підібрана вакцина захищає дитину в 92% випадків контакту з вірусом, тобто серед щеплених дітей 92 з 100 не захворіють на грип в даний сезон. Часте ускладнення грипу в дитячому віці – запалення середнього вуха або отит – після вакцинації відзначається на 30% рідше серед групи перехворілих, протікає легше та виліковується швидше, не переходячи в хронічну форму.

Вакцинація перед вагітністю або безпосередньо в період виношування (у 2-3 триместрі) допомагає залишатися здоровими не тільки майбутнім матерям. Антитіла до вірусів грипу, що виробляються материнським організмом, в період вагітності і лактації передаються дитині і допомагають уникнути інфікування на строк до 6 і більше місяців після появи на світ.
Мінуси щеплення від грипу

Прихильники негативного ставлення до протигрипозної вакцинації виділяють наступні причини відмови від щорічного профілактичного щеплення:

 • імовірність розбіжності прогнозу найбільш активних штамів і справжнього «винуватця» епідемії грипу;
 • додаткове навантаження на імунну систему в період осінньої вакцинації, при початку гіповітамінозу і загостренні хронічних захворювань через зміни клімату, світлового дня, а також початку поширення інших інфекцій;
 • можливі алергічні реакції організму як на курячий білок, на базі якого вирощуються вірусні культури, так і на консерванти у складі вакцин;
 • відсутність стовідсоткового захисту від інфікування навіть при вакцинації складом, що відповідає сезонній специфіці вірусних типів.

Кому вакцинація від грипу не допоможе, а нашкодить?

Існують протипоказання до вакцинації, при яких ймовірна шкода вища за користь від імунізації організму. До таких протипоказань відносять такі стани й особливості людини:

 • алергічні реакції на білок курячого яйця, м’яса;
 • хвороби та патології нервової системи, органів кровотворення, ендокринної системи, сечовидільних органів і шляхів, серця, дихальних органів (зокрема, бронхіальна астма). У деяких випадках щеплення категорично протипоказана: якщо захворювання протікає в гострій формі або патологія впливає на організм. При ремісії та прогнозованому стабільному стані питання про вакцинацію в більшості випадків вирішується позитивно;
 • період вагітності до 12 тижнів для інактивованої вакцини, до початку третього триместру для ослабленої форми;
 • люди з індивідуальною негативною реакцією на попередню вакцинацію від грипу.

Склад вакцини може надати непрогнозований негативний вплив в перерахованих вище випадках. Деякі стани і захворювання, як, наприклад, алергії на курячий білок або виражена серцева недостатність, є повним показанням для відмови від щеплення, в інших випадках рішення про необхідність вакцинації може прийматися індивідуально.

Вакцинація – не стовідсотковий спосіб захисту, однак щеплення від грипу довела свою ефективність як в захисті від зараження, так і в зниженні вираженості реакції організму на розвиток проник збудника. Незалежно від наявності або відсутності антитіл в організмі необхідно пам’ятати та про інші заходи профілактики: часте миття рук, приймання полівітамінів, включення в раціон продуктів, багатих вітаміном С, рясне тепле питво, здоровий спосіб життя.